Pozor! Nacházíte se na testovací verzi webových stránek. Obsah zde není garantován a slouží pouze k testování.
Pozor! Nacházíte se na testovací verzi webových stránek. Obsah zde není garantován a slouží pouze k testování.
Odborný článek

Einkaufen im KaDeWe

10. 4. 2008
Gymnaziální vzdělávání
Autor
Mgr. Ivana Frýbová

Anotace

Na základě čtení s porozuměním žáci reprodukují novou slovní zásobu, hledají výrazy i ve slovníku, procvičují ji v jednotlivých cvičeních, odpovídají na otázky k přečtenému textu apod.

Předmět: Německý jazyk
Ročník: I. ročník (A1 podle SERR)
Délka vyučovací jednotky: 45 minut
Tematický celek: Einkaufen im KaDeWe
Pomůcky: učebnice Direkt 1, rok vydání 2006 - str. 81 a 83, obrázky Berlína, mapa SRN, slovníky

Cíle hodiny
  • kognitivní: Žáci na základě čtení s porozuměním reprodukují novou slovní zásobu, hledají výrazy i ve slovníku, procvičují v jednotlivých cvičeních a odpovídají na otázky k přečtenému textu.
  • postojový: Žáci svojí prezentací zprostředkují ostatním žákům informace z textu a pomohou jim, aby textu také porozuměli a dovedli ho reprodukovat.
  • psychomotorický: Žáci na mapě vyhledají Berlín a jeho památky. Příslušné obrázky památek připevní na nástěnku.
Průběh hodiny

Evokace
10 minut

Žáci odpovídají na otázky učitele, ukazují města či objekty na mapě, vyberou z nabídky jednotlivé památky Berlína, přečtou si text o památce, prohlédnou si ji a připevní ji na nástěnku v učebně. Poté vytvoří asociogram ke slovu „Einkaufen" v plénu, připevní ho opět na nástěnku v učebně. Na závěr této fáze si zopakují číslovky.

Zadání pro žáky:
Jak se jmenuje hlavní město Německa? Ukažte toto město na mapě.
Kdo ho navštívil a čím vás zaujalo?
Jaké pamětihodnosti lze v Berlíně navštívit?
Vyberte z nabídky jmenované památky a ve skupinkách si je prohlédněte.
Vytvořte Wortigel
(brainstorming, asociogram) ke slovu „Einkaufen".
Zopakujeme si číslovky
(hra).

Vhodná metoda: brainstorming, hra, řízený rozhovor

Uvědomění si
25 minut

Žáci pracují s neznámým autentickým, faktografickým textem, řeší společně problémy:

  • porozumění textu
  • vyhledávání ve slovníku
  • rozdělení rolí ve skupině
  • efektivní práce ve stanoveném čase
  • vypracování úkolu
  • příprava prezentace pro ostatní

Zadání pro žáky:
Rozdělte se do čtyř skupinek. Každá skupina si přečte zadaný text a vypracuje k němu jedno cvičení (text str. 81 a cv. 13; text str. 83 a cv. 15). Pracujte společně a začněte nejprve přečtením úkolu. Použijte ke čtení textu správnou strategii a nepřekládejte slovo od slova, můžete použít i slovník. Neznámá slovíčka si zapište do slovníčku.
Po vypracování úkolu vymyslete způsob, jak tento text představíte svému spolužákovi, a připravte prezentaci. Na přípravu máte 10 minut.

Vytvořte páry (z každé skupiny jeden) a zprostředkujte informace z textu spolužákovi, neznámá slovíčka si zapište do slovníčku. Na tuto fázi máte 15 minut.

Vhodná metoda: čtení s porozuměním, řízený rozhovor, monologický popis obrázku

Reflexe
10 minut

Každý žák pracuje samostatně, napíše podle zadání text o KaDeWe a přečte ho svému partnerovi, který ho může opravit a okomentovat.

Zadání pro žáky:
Na základě předešlých aktivit popište v původních skupinkách obchodní dům KaDeWe v Berlíně za pomoci zapsaných slovíček ve slovníčku, učebnici již nesmíte použít a vzniklý text přečtěte.

Vhodná metoda: strukturované písemné vyjádření

Ověření výukových cílů:

  • kognitivní: slovíčka k tématu, popis odpovídající textu v učebnici
  • postojový: vlastní prezentace, snaha pomoci osvětlit problematiku druhému
  • psychomotorický: žáci hledají na mapě, vyhledávají obrázky památek Berlína a připevní je na nástěnku

Literatura a použité zdroje

[1] – MOTTA, G.; ĆWIKOWSKA, B.; VOMÁČKOVÁ, O. Direct 1. Klett. 2006. 81 s. ISBN 80-86906-29-9.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Ivana Frýbová

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Gymnázium
  • Kompetence komunikativní
  • s ohledem na situaci a účastníky komunikace efektivně využívá dostupné prostředky komunikace, verbální i neverbální, včetně symbolických a grafických vyjádření informací různého typu
  • Gymnázium
  • Kompetence sociální a personální
  • posuzuje reálně své fyzické a duševní možnosti, je schopen sebereflexe
  • Gymnázium
  • Kompetence k učení
  • efektivně využívá různé strategie učení k získání a zpracování poznatků a informací, hledá a rozvíjí účinné postupy ve svém učení, reflektuje proces vlastního učení a myšlení

Průřezová témata:

  • Gymnaziální vzdělávání
  • Osobnostní a sociální výchova
  • Poznávání a rozvoj vlastní osobnosti
  • Gymnaziální vzdělávání
  • Osobnostní a sociální výchova
  • Seberegulace, organizační dovednosti a efektivní řešení problémů
  • Gymnaziální vzdělávání
  • Osobnostní a sociální výchova
  • Sociální komunikace

Mezioborove presahy:

  • Gymnázium
  • Fyzika
  • Odborné vzdělávání
  • 68-42-L/51 Bezpečnostně právní činnost

Organizace řízení učební činnosti:

Skupinová, Individuální

Organizace prostorová:

Školní třída

Nutné pomůcky:

učebnice Direkt 1, obrázky Berlína, mapa NSR, slovníky